Šokující růst cen nemovitostí

01.03.2021

Když jsem se naposled bavil s kolegou z Hradce Králové, říkal, že na Hradecku se prodá teď všechno. A zatímco někteří na jaře 2020 brečeli, že se hroutí realitní trh, on prodával prý někdy až o 30 % dráž, protože kupující se přehazovali v nabídkách. Ano, víme, že ceny rostou poslední roky neustále, ale minulý rok přece nebyl normální, ne? Pojďme se na to podívat blíže s využitím dat a statistik.

Tak předně kolega se trefil poměrně přesně - v Královehradeckém kraji stouply ceny bytů o 29 %, to je skoro třikrát více než v Praze, kde majitelé byli na 12% růstu. Jediný kraj, kde ceny klesly, byl Karlovarský, důvody jsou patrně zřejmé, ale to je na jiný článek. Na své si přišli i prodávající v Libereckém a Moravskoslezském kraji, kde byl růst také přes dvacet procent. Středočeský kraj zaznamenal 19% růst a nejdráž se tam prodávalo v prosinci.

Tyto statistiky zahrnují především byty, kterých se prodalo jen o devět více než za celý rok 2020. Kdežto domy změnily majitele v mnohem větším množství, jak ukazují data z katastru - o 4500 převodů více než v roce 2019 bylo uskutečněno s listinou typu kupní smlouva, nepočítáme tedy jiné formy změny vlastnictví. Řeč je tu o celém území Česka.

Oproti tomu trh nájemní nerostl, spíše stagnoval, resp. v Praze šel dokonce dolů, konkrétně se nájmy snížily v průměru o 11 %, v Ústecké kraji pak o 3 %, mírný růst byl ve všech ostatních krajích maximálně do 5 %. Inzerovalo se déle a nabídka neklesala. Majitelé se také nezbavovali hromadně ubytovacích zařízení a nemovitostí určených ke krátkodobému pronájmu. 

Jak se vzhledem k těmto zkušenostem bude situace vyvíjet dále, obzvlášť s ohledem na předpokládaný dopad hospodářské krize, inflace a nezaměstnanosti? To nikdo přesně neví a ten, kdo tvrdí, že ano, má buď věšteckou kouli, nebo prostě tipuje, případně dává tzv. odborný odhad. Stejně tak se ale může trefit váš soused. Proto je rozumnější sledovat jednotlivé trendy a dílčí ukazatele, poté si z nich poskládat svůj obraz situace, a ten následně konzultovat s odborníky. A nebát se svůj názor korigovat, opustit paradigma, které se ukazuje chybné či nepřesné a zařadit nový pohled na věc.


Pravdou je, že poptávka je stále vysoká a nejspíše stále bude, protože investoři jsou kapitálově zajištění, lidé chtějí bydlet a nové projekty jsou většinou prodány, ještě dříve než se dostavějí. Pro růst cen, respektive absenci jejich poklesu mluví i 157. místo České republiky v rychlosti povolování staveb; lépe je na tom např. i Burundi či Kamerun.  

K zajímavému vývoji může dojít v okolí Prahy, kde si na své přijdou zejména majitelé ve Středočeském kraji - současná krize ukázala, jak skvělé je mít zahradu, velkou terasu nebo rodinný dům. Případně pozemek, na kterém postavíte během dvou měsíců třeba modulový dům jako dočasnou stavbu za zlomek ceny pražského nebo hradeckého bytu. Více a více zajímají menší rezidenční investory lokality jako Kralupy nad Vltavou, Kolín, Beroun nebo Benešov. Konec konců, i ze severočeských Lovosic je to autem hodina cesty. Může se tedy stát, že realitní trh se přesune z Prahy a nejen rezidenti, ale také investoři budou raději obchodovat zde.