Fenomén GLAMPING. Příležitost pro vás?

14.12.2022

Milujete přírodu, netradiční ubytování? Anebo vlastníte kousek lesa či louky - optimálně s hezkým výhledem do krajiny? Ať už budete kempovat v komfortní jurtě na palouku v lese nebo budete pronajímat malou mobilní dřevostavbu v horách, týká se vás moderní fenomén zvaný glamping.

V tomto článku se dozvíte:

  • Co je glamping
  • Něco málo z jeho historie
  • Proč je u glampingu nejdůležitější lokalita a co by měla nabídnout
  • Pokud o něm přemýšlíte jako provozovatel, co všechno byste měli vzít předem v úvahu + doporučení:
  • Otestujte si glamping v zahraničí

"Glamp" je relativně nové do češtiny nepřeložitelné anglické sloveso zjevně odvozené od slova camp. Jeho význam asi nejlépe pochopíte z této věty: "Zatímco jsme spali pod širákem, oni glampovali ve vymazleném stanu se strojem na cappuccino."

"Glamping" popisuje anglická Wikipedia jako luxusní, pohodlné či úžasné kempování. Možnost být v přírodě a zároveň si zachovat komfort civilizace. Místo stanu a karimatky využít třeba dům na stromě, dřevěnou maringotku s kuchyní a saunou nebo srub s venkovní vířivkou.

Něco z historie glampingu

Glamping se jako pojem objevil v roce 2005 v Británii a jeho význam raketově vzrostl se zavedením zákazů a lockdownů v roce 2020 a následujícím. Na jedné straně podnikatelé, kterým bylo znemožněno podnikat např. v rámci Airbnb platformy, na druhé straně lidé, kteří nechtějí za zábavou jinam než do přírody a většinou kvůli tomu nepotřebují jezdit za české hranice.

Ve skutečnosti však nejde o nijak převratnou novinku - tradice stanování v luxusním provedení začala již ve středověku, poté na ni navázali po roce 1920 bohatí Britové a Američané se svými africkými safari-stany vybavenými vinotékami, skládací vanou a elektrickými generátory.

Místo je pro glamping to nejdůležitější

Pokud se rozhodnete provozovat luxusní ubytování v přírodě, máte již konkurenci čítající (zatím) několik desítek provozovatelů, což však zároveň znamená, že se můžete inspirovat. Případně můžete využít možnosti koupit si hotový koncept, franšízu a mít business podle návodu.

Je mnoho způsobů, jak takový projekt uchopit. Ovšem podobně jako u pronájmu bydlení to nejdůležitější je lokalita. Můžete si vybrat, zda budete provozovat stan nebo srub a zda si jej koupíte, vyrobíte nebo pronajmete, ale to, co budete potřebovat vždy, je pozemek.

Místo by nemělo být lecjaké, musí zájemce o glamping lákat a být pro ně výraznou přidanou hodnotou. V případě kempování ještě víc než u klasického bydlení jde exkluzivitu místa a až potom o formu ubytování. Na výběr je již nyní řada zajímavých míst po celém Česku, přičemž dominují jižní a severní Čechy, kde je možností nejvíc. Pozemek buď v ideálním případě už vlastníte nebo si ho můžete koupit nebo i pronajmout.

Co byste měli vědět, než se rozhodnete začít s glampingem jako provozovatel?

Rozhodně od začátku mějte plán, který zahrnuje i myšlenku na konečný stav vašeho projektu včetně jeho předpokládané ekonomiky. Chcete glampingový areál s několika stany a jednou luxusní chatkou nebo jen solitérní objekt, který návštěvníkům zajistí exkluzivní využití vašeho místa? Jaký výrazný prvek bude vaši službu charakterizovat? Za jakou atrakcí se k vám budou vracet návštěvníci a čím se odlišíte od konkurence?

Pokud by vaše lokalita neměla nic speciálního jako je například jezero, skála nebo romantický háj, není nic ztraceno. Je to naopak příležitost pro vaši kreativitu a fantazii - nestárnoucím hitem je např. sauna nebo horká lázeň pod širým nebem. Nebo můžete nabídnout hamaku (závěsné lůžko), houpačky nebo třeba malé lanové centrum mezi stromy.

Velkou výhodou je, že nepotřebujete žádné stavební povolení, pokud jde o umístění tzv. dočasné stavby. Je ale možné, že nějaký druh souhlasu úřadů potřebovat budete. I když jste na vlastním pozemku, bez nějakého svolení si na něm nepostavíte pomalu ani stan . Doporučuji rozhodně konzultovat s právníkem zběhlým v dané oblasti, stavebním projektantem nebo jiným odborníkem na stavební řízení či umisťování mobilních staveb.

Při volbě pozemku ke koupi nebo pronájmu si ještě zjistěte, jak je to se sítěmi, pokud je budete chtít využívat. Lze samozřejmě provozovat projekt zcela soběstačný s kolektorem dešťové vody a solárními panely nebo elektřinu zcela vynechat a prodávat to jako unikátní zážitek se svíčkami v sepětí s přírodou.

Vaření můžete nocležníkům zajistit pomocí plynové kartuše šikovně zabudované do malé kuchyňky, nicméně pozor na požární předpisy a nebezpečí vzplanutí chatičky i s klienty. Praxe zatím ukazuje, že existující napojení na inženýrské sítě se dlouhodobě finančně vyplatí více, než (mnohdy rádoby) soběstačné jednotky.

V neposlední řadě je dobré myslet i na dopravní dostupnost a přístupnost, možnost parkování s ohledem na okolí nebo případné ohrožení klientů ze strany přírodních živlů, například prudké stoupání vodního toku nebo padající kamení ze skály.

Završením projektu je pak internetový rezervační systém a také nepodceněný marketing. Buď byste mu měli trochu rozumět a pokud ne, raději si ho nechat udělat profesionálně.

Glamping za hranicemi stojí za to

I když se nerozhodnete vydat cestou podnikání v oblasti glampingu, doporučuji si pár těchto noclehů vyzkoušet. Zamířit můžete i do zahraničí, kde teprve uvidíte speciality jako spaní v průhledné buňce na skále, v betonových skružích nebo v hobitích norách ve Skotsku. Vždy to bude zajímavější, byť o něco dražší zážitek než klasický kemp nebo stanování.

Učit se můžete také od zahraničních kolegů na Youtube a nadchnout se na webových stránkách jako je glamping.com. Uvidíme, jakých atrakcí se v budoucnu dočkáme v Čechách nebo na Slovensku.

Máte-li nějaká doporučení nebo nápady, přijďte je sdílet v nové skupině o glampingu na facebooku nebo přijďte podiskutovat obecně o vlastnictví nemovitostí a s tím spojených radostí a starostí v jiné za tímto účelem založené facebookové skupině.