GLAMPING

10.04.2021

Milujete přírodu, netradiční ubytování anebo zasáhl zákaz ubytovacích služeb do vašich příjmů? Ať už budete uživatelé komfortní jurty na palouku v lese nebo pronajímáte mobilní dřevostavbu v horách, týká se vás moderní fenomén zvaný glamping.  

Pojem GLAMPING popisuje anglická Wikipedia jako luxusní, pohodlné či úžasné kempování. Možnost být v přírodě a zároveň si zachovat komfort civilizace. Místo stanu a karimatky využít třeba dům na stromě, dřevěnou maringotku s kuchyní a saunou nebo srub s venkovní vířivkou. 

Glamping se jako název objevil v roce 2005 v Británii a jeho význam raketově vzrostl se zavedením zákazů a lockdownů v roce 2020 a následujícím. Na jedné straně podnikatelé, kterým je znemožněno podnikat v jejich tradičních oborech, na druhé straně lidé, kteří nesmějí za zábavou jinam než do přírody, a často jen na domácí půdě. 

Přitom ovšem nejde o nijak převratnou novinku - tradice stanování v luxusním provedení začala již ve středověku, poté na ni navázali po roce 1920 bohatí Britové a Američané se svými africkými safari-stany vybavenými vinotékami, skládací vanou a elektrickými generátory. Co může nabídnout glamping 21. století v Čechách?

Pokud se rozhodnete provozovat luxusní ubytování v přírodě, máte již konkurenci čítající (zatím) několik desítek provozovatelů, což však zároveň znamená, že se můžete inspirovat. Případně můžete využít možnosti koupit si hotový koncept, franšízu a mít business podle návodu. 

Je zde mnoho způsobů, jak svůj projekt uchopit, ovšem to nejdůležitější je lokalita, stejně jako u pronájmu bydlení. Můžete si vybrat, zda budete provozovat stan nebo srub a zda si jej koupíte, vyrobíte nebo pronajmete, ale to, co budete potřebovat vždy je pozemek. Místo by nemělo být lecjaké, musí návštěvníky lákat a být výraznou přidanou hodnotou. Přece jen, v případě kempování jde vždy v první řadě o místo, až potom o způsob ubytování. Na výběr je již nyní z řady zajímavých míst po celém Česku, přičemž dominují jižní a severní Čechy, kde je možností nejvíc. Pozemek si můžete koupit nebo pronajmout. 

Rozhodně od začátku mějte plán, který zahrnuje i myšlenku na konečný stav vašeho projektu. Chcete glampingový areál s několika stany a jednou luxusní chatkou nebo jen solitérní objekt, který návštěvníkům zajistí exkluzivní využití vašeho místa? Jaký výrazný prvek bude vaši službu charakterizovat? Za jakou atrakcí se k vám budou vracet návštěvníci a čím se odlišíte od konkurence? 

Pokud by vaše lokalita neměla nic speciálního jako je například jezero, skála nebo romantický háj, je to příležitost pro vaši kreativitu a fantazii - nestárnoucím hitem je sauna nebo horká lázeň pod širým nebem, mohou to být hamaky, houpačky nebo třeba malé lanové centrum mezi stromy.

Velkou výhodou je, že nepotřebujete žádné stavební povolení, pokud jde o umístění tzv. dočasné stavby. Ačkoliv je možné, že nějaký souhlas úřadu potřebovat budete - bohužel si prostě na svém pozemku člověk dnes nepostaví pomalu ani stan bez svolení úřadů. Doporučuji rozhodně konzultovat s právníkem zběhlým v dané oblasti, stavebním projektantem nebo jiným oborníkem na stavební řízení či umisťování mobilních staveb. 

Při volbě pozemku ke koupi nebo pronájmu si ještě zjistěte, jak je to se sítěmi, pokud je budete chtít využívat. Lze samozřejmě provozovat projekt zcela soběstačný s kolektorem dešťové vody a solárními panely nebo elektřinu zcela vynechat a prodávat to jako unikátní zážitek se svíčkami v sepětí s přírodou. Vaření můžete nocležníkům zajistit pomocí plynové kartuše šikovně zabudované do malé kuchyňky, nicméně pozor na požární předpisy a nebezpečí vzplanutí chatičky i s klienty. Praxe zatím ukazuje, že existující napojení na inženýrské sítě se dlouhodobě finančně vyplatí více, než (mnohdy rádoby) soběstačné jednotky. 

V neposlední řadě je dobré myslet i na dopravní dostupnost a přístupnost, možnost parkování s ohledem na okolí nebo případné ohrožení klientů ze strany přírodních živlů, například prudké stoupání vodního toku nebo padající kamení ze skály. 

Završením projektu je pak internetový rezervační systém a marketing, člověk by tomu měl trochu rozumět nebo si to nechat udělat profesionálně.  

I když se nerozhodnete vydat cestou podnikání v oblasti glampingu, doporučuji si pár těchto noclehů vyzkoušet. Zamířit můžete i do zahraničí, kde teprve uvidíte speciality jako spaní v průhledné buňce na skále, v betonových skružích nebo v hobitích norách ve Skotsku. Vždy to bude zajímavější, byť o něco dražší zážitek než klasický kemp nebo stanování. 

Učit se můžete také od zahraničních kolegů na Youtube a nadchnout se na webových stránkách s jako je glamping.com. Uvidíme, jakých atrakcí se v budoucnu dočkáme v Čechách nebo na Slovensku. 

Máte-li nějaká doporučení nebo nápady, přijďte je sdílet v nové skupině o glampingu na facebooku nebo přijďte podiskutovat obecně o vlastnictví nemovitostí a s tím spojených radostí a starostí v další skupině na facebooku.