Nejlepší realitní makléř

10.02.2022

Popravdě - jednodušší je říct, jak nevypadá a jak se nechová nejlepší realitní makléř. Těch je většina a je mnohem pravděpodobnější, že na něj narazíte při prodeji své nemovitosti nebo jako kupující při prohlídce. 


Pokud nevidíte video, ale jen statickou fotku, je to tím, že nejsou ve Vašem prohlížeči povoleny všechna cookies - provozovatel webových stránek neumí tuto chybu opravit. Prosím klikněte na odkaz zde, abyste viděli video na YouTube v novém okně.

Například: Přichází pozdě nebo vůbec, bez omluvy, je arogantní a nemá zájem o Vaše potřeby, jen o svou provizi. Nemluvě o tom, že jsou stále makléři, kteří si dovolí klienty provázet Vaší nemovitostí v děravém tričku zmateně hledající vypínač a zkoušející si vzpomenout, jaký je rozdíl mezi užitnou a podlahovou plochou bytu.

Možná se Vám to už stalo. Něco jste podepsali, i když jste z toho neměli úplně dobrý pocit. Někdo Vás trochu zmanipuloval, nasliboval hory doly, trochu lhal a trochu spěchal a vy jste se pak ocitli v této situaci:

Nevýhodná smlouva, Vy jako klient uvázaný na půl roku s makléřem nebo realitkou, která nepřináší výsledky, ale jen výmluvy, a kromě inzerce s fotkami nic prakticky nedělá. A možná jste od té doby zanevřeli na všechny realitní makléře i kanceláře. Nedivím se Vám...stálo Vás to nervy, klidný spánek a možná i dost peněz.

Něco jsem sám zažil jako prodávající i kupující, spoustu příběhů jsem slyšel ve své profesní síti a v rámci svého rozvoje nebo pomoci přátelům či klientům jsem absolvoval desítky prohlídek s konkurenčními makléři.

Kolikrát jsem si říkal, jak si tohoto člověka mohl někdo najmout, vždyť z toho musí být průšvih - pro majitele nebo pro kupujícího.

Makléř, který tají skryté vady nemovitosti. Jiný zase nepokrytě lže. Další vás nechá bez omluvy čekat potmě na chodbě, zatímco jde hledat do auta klíče, které tam zapomněl. Makléřka mlží v reklamě a přivádí zájemce do úplně jiného bytu, než jaký byl inzerován. Pán, který není schopen dodat základní informace k nemovitosti ani 14 dní po prohlídce.

Osobně takovéto chování makléřů považuji za vážný problém realitního trhu, který nevyřešil ani realitní zákon. Nemohl. 

Řešit však tento problém je potřeba. Ať už kvůli pověsti realitního řemesla, ale hlavně kvůli Vám, klientům, kteří se mohou dostat do vážných problémů s neprofesionálním makléřem nebo při prodeji svépomocí.

Ano, můžete si totiž vše zkusit zařídit sami. Zjistit si informace, nastudovat správný postup, naučit se teoreticky, co je potřeba. Úplně sami si nafotit nemovitost, natočit video, inzerovat s hezkým textem, který nebude nudný a rozvláčný, shromáždit všechny potřebné dokumenty, abyste nic kupujícím nezatajili a nezdržovali se v případě jejich zájmu.

Sehnat si dobrého advokáta, který má bohatou praxi v nemovitostech (ne každý advokát je vhodný), zařídit vše na katastru, investovat svůj čas do kvalitních prohlídek, při kterých dokážete prodat výhody a odhalit potenciálně problematického kupujícího nebo nájemce. Těch věcí je tolik, že by vydaly na knihu.

Pravděpodobně zjistíte, že Vám to zabralo spoustu času, který jste mohli strávit jinak. Třeba s rodinou. Asi taky zjistíte, že vše je komplikovanější, než jste čekali. A také, že téměř jistě dostanete méně peněz, než bylo v dané situaci na trhu možné.

Mnozí majitelé se ani nedozvědí, že něco udělali špatně a připravili se o pár set tisíc. Vím o člověku, který dům prodal o tři miliony levněji, než byla cena, kterou jsem mu doporučil. Prodal jej za tři týdny, což obvykle znamená, že prodejní cena mohla být podstatně vyšší, kdyby se počkalo třeba jen o další tři týdny déle.

Jak tedy udělat to nejlepší rozhodnutí, abyste jako prodávající neprodělali a neprohloupili, ať už vlastními chybami nebo volbou spolupráce s někým, kdo rozhodně není nejlepší realitní makléř pro vás?

Začněte tím, že si vezmete informace od profesionálů. Já je např. poskytuji je zdarma ve formě sedmibodového návodu, který Vás naučí základy. Jak se budete dále rozvíjet, záleží na Vás, nicméně rozhodně zvýšíte své šance na lepší výsledek, když si přečtete navíc i mé články, které zasílám e-mailem a dávám na blog.

Nebo můžete investovat čas, abyste našli skutečně někoho, kdo je pro vás ten nejlepší realitní makléř. Spolehlivý, empatický, se zájmem o vaši situaci a nejen provizi. Někdo, kdo dá větší důraz na Vás, než na svou honosnou kancelář. Někdo, kdo na sobě neustále pracuje, místo aby se schovával za velkou značku s billboardy a TV reklamami. Někdo, kdo vám bude sympatický a své kvality alespoň trochu prokáže, ještě než podepíšete jakoukoliv smlouvu o spolupráci.

Jak takového realitního makléře poznat ještě před podpisem smlouvy?

  • Zajímá se o Vás - tedy nechává více mluvit Vás než sebe. Snaží se totiž zjistit vaše potřeby. A aktivně Vám naslouchá.
  • Má autentické reference na webu, na Facebooku, dokáže poreferovat o svých úspěšných obchodech věcně, aniž by se chvástal.
  • Nechlubí se a nemluví za každou cenu o sobě, ale jeho úspěchy vyplynou například z nenásilného vyprávění o tom, komu a jak pomohl.
  • Nemáte z něj špatný pocit - například když Vás poučuje a dává najevo, že on ví všechno lépe. Citlivě Vám dokáže předat správný pohled na věc.
  • Je Vám sympatický svým vystupováním a atmosférou jednání. (I kdyby to byl sebevětší profesionál, nemá smysl jednat s někým, s kým je Vám nepříjemně.)
  • Neschovává se za velikost a sílu značky, protože to v realitním světě nic moc neznamená. (Krásná kancelář ani sponzoring opulentních akcí Vám osobně nijak nepomůžou. Makléři se tam chodí spíše najíst, než aby sháněli kupující.)

Napadají Vás další zásadní body, které očekáváte u nejlepšího makléře? Napište mi do komentářů nebo e-mailem. Z Vašich postřehů dám dohromady další článek nebo video.