Stručný přehled vývoje cen bytů

22.09.2021

Jakou výhodu mají realitní makléři oproti laikům, kteří řeší své nemovitosti sami? Je toho více, ovšem nejdůležitější jsou informace. Před týdnem jsem poradil kamarádovi s pozemkem. Malá zahrada v nepříliš bonitní lokalitě. Měl půl roku starou nabídku na jeden milion sto padesát tisíc korun. Mezitím ovšem trochu pozemek zhodnotil, respektive odstranil vadu, pro kterou předtím prodej nedopadl. Chtěl jsem mu pomoci, tak jsem udělal pár výpočtů a zkonzultovali jsme strategii... Doporučil jsem nejít pod 1.35 milionu Kč a ideálně nabízet za 1.5 milionu Kč. Takže má za tuto cenu tři zájemce. Informace pomohly ušetřit ztrátu 350 tisíc korun. To není špatné, co říkáte?  

A co teprve, pokud máte k dispozici data z tisíců prodejů po celé České republice? A k tomu vlastní zkušenost, kontakty a schůzky a rozhovory s odborníky, developery, analytiky a podnikateli napříč obory? To už dává docela silnou výhodu na trhu oproti někomu, kdo prodává nebo kupuje na vlastní pěst. Doba dynamická a trh je komplexní a jde kupředu rychleji, než aby neprofesionál stíhal mít skvělý přehled a neobětoval tomu čas využitelný jinde, třeba s rodinou, při sportu nebo ve svém podnikání. Přemýšlím o tom často, teď mě to všechno napadlo znovu, když mi v e-mailu přistála analýza tržních cen bytů z 13 krajských měst za poslední tři roky. Data nepřekvapují, ač jsou šokující..

"Soustředili jsme se na vývoj cen v letních měsících v rozmezí let 2018-2021 ve 13 krajských městech České republiky. 

Analýza se týkala bytů, které jsou v osobním vlastnictví, mají podlahovou plochu od 60 do 90 m2 a jsou v dobrém stavu nebo po kompletní rekonstrukci. Vždy šlo o letní měsíce a ceny, tedy o červencové a srpnové prodeje. Data zpracovala společnost Valuo, která poskytuje portál pro tvorbu cenových analýz. Přístup si tam můžete zaplatit také, nicméně z vlastní zkušenosti bych nedoporučil pracovat s tímto nástrojem neprofesionálovi. Je to jako umět umět zatloukat hřebíky a předpokládat, že to stačí ke stavbě střešního krovu. 

"Vítězným" městem se stalo Ústí nad Labem, kde stouply ceny o 118 %, tzn. byt za milion v roce 2018, stojí teď skoro 2,2 miliony, to je šokující růst na tříleté období. Pak kromě Ostravy s 98 % a Zlínem se 77 %, se průměr pohybuje kolem 60 %. Za zmínku stojí Praha s "pouhými" 35 %, což je dokonce méně než 49 % v Karlových Varech, posledním městě, kde bylo méně než padesát procent růstu.

Kupovat se tedy vyplatilo všude, držet se vyplatilo, a nyní je otázka, co dál. Bude stále trvat růst v takovém tempu nebo se celý trh zpomalí? Jaké jsou předpoklady stagnace nebo poklesu? Jakou roli v tom nadále bude hrát inflace nebo zdražování cen materiálů, surovin nebo paliv? Má někdo vůbec ty správné odpovědi?

Ať už chcete prodávat nebo kupovat, vždy je dobré konzultovat a s někým si promluvit, ideálně s odborníkem, který má k dispozici data a umí s nimi zacházet - někdy to může ušetřit dost nervů, peněz i času.