top of page
  • Jakub Frydrych

Proč si nechat změřit doma RADON?

Týká se i Vás skryté nebezpečí v budovách? Pokud jste na tom jako já a donedávna jste netušili, že problematika radonu je závažná a podceňovaná, nenechte si ujít následující článek.

 

Radon je přírodní bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, který se v různém množství uvolňuje ze zemské kůry. Vzhledem k půdnímu podloží je v České republice jedna z nejvyšších koncentrací radonu na celém světě. Tento radioaktivní plyn nepozorovaně vstupuje do objektů a při nedostatečné ventilaci může docházet k zadržování a nadměrnému hromadění radonu v budově.

Radon jako skryté nebezpečí


Radon je druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic. Rakovina plic je onemocnění s nejvyšší procentuální úmrtností. Zatímco na rizika její nejčastější příčiny, kterou je kouření, jsme upozorňováni dnes a denně takřka na každém kroku, o nebezpečí radonu valná většina lidí a bohužel často ani stavebních firem vůbec neví, nemluvě o realitních makléřích. Vlivem radonu přitom umírá každoročně až 900 obyvatel České republiky.


V České republice je téměř 700 obcí s vysokou pravděpodobností překročení bezpečné úrovně radonu v budovách. Problém se týká zejména starších objektů budovaných před rokem 1990 a také budov, u kterých došlo k zateplení a výměně oken za plastová.Mapa obcí a radonový index

Míru rizika v obcích určuje tzv. radonový index, který má 4 úrovně: Bílá představuje převážně nízké riziko, žlutá nízké až střední riziko, oranžová převážně střední riziko a červená převážně vysoké riziko. Na internetu existují mapy, kde si můžete dohledat, jaký index je právě ve vaší obci.

Například zde je v sekci Podrobné regionální radonové mapy ČR seznam okresů, kde si lze kliknout a projít si různé zdroje k oblasti, která vás zajímá.


Tady najdete další různé mapy a zdroje informací - cílem tohoto článku totiž není poskytnout komplexní odborné informace, ale spíše poukázat na problém, který se příliš neřeší, ale může se týkat i vás - proto odkazy na další samostudium. :)


Zákon sice ukládá povinnost měření radonu u novostaveb v červených a oranžových zónách, avšak spoléhat na to, že stát vás ochrání, se příliš nevyplácí. Ne všechny domy v rizikové oblasti mají problém, a naopak ne všechny budovy v oblastech s nízkým indexem jsou bezpečné. I v nízkém radonovém indexu je 5,5% podíl objektů, kde tento radioaktivní plyn ohrožuje zdraví obyvatel.Měření radonu v domě

Na trhu existuje několik společností, které se měřením radonu zabývají. Můžete si dokonce pronajmout radonovou sondu o velikosti malé termosky, která díky propojení s bezdrátovou technologií umožňuje online monitorování koncentrace radonu svépomocí. Můžete tak zjistit nejen samotnou koncentraci radonu ve vašem domě, ale také vliv větrání, rekuperace nebo zavřených či otevřených dveří mezi jednotlivými místnostmi.


Ověření koncentrace radonu je žádoucí nejen po kolaudaci stavby, ale také po několika letech bydlení či používání. Jedině tak totiž zjistíte, zda použitá protiradonová opatření skutečně fungují. Pokud byste se chtěli dozvědět více, neváhejte se na mě obrátit, spojím Vás s kompetentní osobou, která Vám pomůže.

10 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page