top of page
foto (7).JPG

 Studie prodeje: JATEČNÍ 

...aneb VYSVĚTLENÍ  NA PŘÍPADOVÉ STUDII proč v roce 2023 už prostě nestačí dát fotky nemovitosti do inzerce!

HOLEŠOVICE - PRAHA 7

-

PŘÍBĚH ÚSPĚŠNÉHO PRODEJE

Rád bych přiblížil jednu z mých úspěšných zakázek - prodej nemovitosti, kdy se naplno ukázalo, jak je důležitý spolehlivý makléř, který prodá.

A ušetří majiteli čas, peníze i nervy.

Protože dnes a zítra nestačí jen dát fotky do inzerce!

foto (2).JPG

Tento byt si původní majitel sám prodával asi šest měsíců, ale bez úspěchu, a to za cenu, která dávala smysl na začátku, lépe řečeno před rokem, ovšem postupně byla méně a méně akceptovatelná. Trefil se navíc s prodejem do tržní situace, která byla složitější i pro zkušené realitní makléře.

Jednalo se o mezonet 3+1 s plochou cca 90 m2 a s výhledem na celou Prahu – skutečně to panorama viditelné z většiny místností bylo a je úchvatné tak, že jsem tam po prohlídce zůstal třeba ještě 15 minut a zíral z okna na západ slunce.

foto (21).JPG

Byt byl výjimečný i výhodnou polohou – majitel se mohl cítit, jakoby ovládal celou Pražskou tržnici, která mu zajišťovala i to, že o výhled nikdy nepřijde, protože na tržnici těžko někdo dovolí postavit druhé "véčko" nebo panelák o 13 patrech.

foto (8).JPG

Vzhledem ke kvalitě nemovitosti to celé bylo na první pohled podivné – proč to nikdo nekoupil třeba se slevou?

Poté, co jsem provedl analýzu jak stávající propagace prodeje, tak odhadu tržní ceny (s ohledem na současnou měnící se realitní situaci), bylo jasno.

Pan majitel byl rozumný, a proto mi byl sympatický. Dal na mě a cenu trochu snížil. Nijak jsem netlačil a nechával jej prodávat samotného, přispěl jsem jen pár radami.

Nikdy se necpu tam, kde (zatím) nemám místo. ☺

foto (12).JPG

Pan majitel neměl stále žádného zájemce, který by podepsal rezervaci, natož kupní smlouvu.  Nakonec jsme se dohodli na spolupráci a nastavili cenu lehce pod tržní průměr, abychom podsekli konkurenční nabídky ve veřejné inzerci.

Okamžitě jsem dal do pohybu vše potřebné – homestaging, profi focení a video, virtuální prohlídku s 3D půdorysem a webovou stránku nemovitosti. Stálo to balík, protože si najímám skutečné borce v oboru. Cílem je přece excelentní služba!

"Inzerovat dnes nestačí, s cenou se musí aktivně pracovat - v čase dynamicky se měnícího trhu, kdy kupci nejsou tři za každým pražským rohem."

Po celkem rozumné době (vzhledem k aktuální situaci) přišli velmi sympatičtí zájemci, avšak nabízeli o milion korun méně, než byla původní cena. Byt se jim ovšem líbil, to jsem poznal. Po krátké a zdvořilé výměně názorů na první nabídku, kterou jsem považoval za jednoznačnou kotvu, jsem neváhal a navrhl osobní setkání obou stran v mé přítomnosti. Tahle schůzka má několik výhod – jednou z nich je i to, že poznáte, zda kupující má skutečně zájem.

Musím se na to vyspat...

Zájemci byli skvělí lidé, sympatičtí od první chvíle, mladý pár s akademickým vzděláním v oblasti advokacie a obchodu, proto byli i dobří vyjednavači. Na schůzce padly z obou stran nějaké požadavky (to je správně), argumenty (to je špatně a zbytečné) a já odcházel mírně zmaten. 

Musel jsem se na to vyspat.

Ano, byli dobří. Ale to já jsem taky… 

Spánek pomohl, já si uvědomil některé signály, jemné nuance ve vystupování a komunikaci a dospěl jsem k názoru, že byt koupí zájemci za požadovanou cenu s nabídnutou symbolickou slevou cca 2 %. Nebudu zde rozebírat veškeré aspekty strategie vyjednávání a mých myšlenkových pochodů, jen zdůrazním, že to není dovednost, kterou člověk získá přes noc.

Ukázka home-stagingu - v místnosti byl původně jen rám postele.

Konec dobrý všechno dobré...

Byt se prodal, vše dopadlo dobře, ačkoliv jsme byli ve složitější situaci, co se týče smlouvy, protože k osobnímu vlastnictví bytu náležel i družstevní podíl, takže jsme se trochu handrkovali o pár odstavců, čelili obavám, aby katastrální úřad nenašel nějaký formální zádrhel v definicích, ovšem vše bylo v pořádku. A termíny jsem pohlídal tak, abychom měli procesní kroky splněny v minimálním čase, takže se kupující stihli nastěhovat na začátku měsíce ihned po skončení jejich poslední nájemní smlouvy.

Ukázka home-stagingu, když nechceme fotit prázdnou místnost.

Těším se, až se potkáme třeba za deset let, kdy byt toho sympatického páru bude mít cca dvojnásobnou hodnotu, a společně se zasmějeme "handrkování" o pár set tisíc.

Jsem také velmi potěšen, že se podařilo pomoci majiteli, skvělému a činorodému chlapovi, který se několik měsíců s prodejem "trápil". Jsem velmi vděčný, že jsem dostal šanci se podílet na prodeji zrovna tohoto zajímavého bytu.

A co Vy? Budete jen čekat na zájemce z inzerce?

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
  • YouTube
  • TikTok
bottom of page